Přečištěné máslo

24. srpna 2011 v 23:44 |  Z nákupů a špajzu


Přečištěné nebo taky přepuštěné máslo je normální máslo, které je po rozpuštění a tepelné úpravě zbavené vody a syrovátky. Zatímco u nás není moc známé, ve východní kuchyni, hlavně indické, je pod názvem "ghí" základní surovinou.
Pravé ghí se připravuje z mléka buvolů, máslo má jogurtový základ a vaří se mnoho hodin, někdy opakovaně. Takové přečištěné máslo má podle ájurvédské medicíny léčivé účinky. Pro ájurvédu, systém tradičního indického lékařství, je ghí zásadní potravinou pro zdraví, vitalitu a veselou mysl. Je základem všech ájurvédských léků na nemoci kůže, suchou nebo popálenou pokožku a popraskané rty. Posiluje metabolismus, snižuje hladinu LDL cholesterolu a detoxikuje, protože na sebe váže jedy rozpustné v tucích a odvádí je z těla ven.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit ghí z kravského másla. I když to zřejmě není tak účinný lék jako pravé ghí, přesto je to velmi zdravý tuk. Neobsahuje laktózu ani kasein, protože ty se při přípravě ghí oddělí. Je vhodné na smažení, protože jeho bod přepalování je 200 - 250 °C. Pro srovnání - u klasického másla je to 150 - 180 °C, některé zdroje udávají ještě nižší teplotu - 110 °C. Rostlinné oleje, nabité všemi těmi skvělými složkami se při přípravě řízků nebo palačinek přepálí vždycky - a bohužel je po slávě.

Protože je ghí složené v podstatě jen z nasycených tuků, má víc stabilní nasycené vazby (nemá dvojné vazby, které snadno poškodí teplo) a tak je vznik nepříznivých volných radikálů při vaření minimální. Jeho krátké řetězce mastných kyselin jsou velmi lehce stravitelné. Obsahuje kyselinu máselnou, mastnou kyselinu s protivirovými a protirakovinnými vlastnostmi a také vitamíny A, E, niacin a minerály - sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo.

potřebujete:

pořádný kus čerstvého másla, třeba 2 kostky
(používám Madetu)
velký hrnec se silným dnem

...


1. Hrnec postavte na plotnu a tu nastavte na nejnižší teplotu.

2. Máslo nakrájejte na menší kousky a dejte do hrnce rozpustit.

3. Po rozpuštění zamíchejte, pomalu prohřívejte (stále na nejnižší stupeň), nejlépe několik hodin (klidně až šest, podle toho kolik máte času), ale syrovátka je dobře oddělená a máslo převařené už po hodině. Průběžně sbírejte pěnu, která se tvoří na povrchu.

4. Připravte čistou a suchou uzavíratelnou sklenici o obsahu zhruba 0,5 litru a pak do ní opatrně slévejte čirou žlutou tekutinu tak, aby bílá syrovátka oddělená na dně tam už zůstala. Pak ji vyhoďte. Ghí můžete při slévání do sklenice přefiltrovat přes plátýnko, bude ještě čistší.


Můžete ho koupit už hotové, ale v kamenných obchodech ho mají málokde, větší nabídku najdete v internetových obchodech. Před časem jsem ho bez problémů koupila v obchůdku vegetariánské restaurace "Góvinda" v Soukenické ulici v Praze, kousek od Petrského náměstí. Domácí mi ale chutná víc, možná proto, že určitě není dokonale orientální. Nejkvalitnější ghí se převařuje třeba ještě dvakrát a vydrží i několik let.

U nás moc nevydrží, začala jsem ho používat prakticky do všech receptů, kam patří normální máslo. Jídlu dodává sice trochu jinou, ale skvělou chuť a krásně voní. Protože se trochu drolí a tak špatně maže na chleba, dělám z něj pomazánky. Buď ho lehce osolené ušlehám s rozmačkanými stroužky česneku (upečenými ve slupce a pak oloupanými), lžičkou medu a mletými mandlemi - tahle pomazánka je dobrá na chleba jen tak - anebo se strouhaným křenem, jablkem a citrónovou šťávou - ta se hodí pro obložené chleby se šunkou.

Ghí jde připravit i v troubě rozehřáté na 60°C a protože se syrovátka odděluje už po půl hodině, určitě by se dalo slít za za kratší čas, ale nevím, co na to ájurvéda :).
 

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama